Secondary Staff

Teaching
SENIOR LEADERSHIP TEAM
Ms Joanne Spencer Interim Principal / Teacher of English
Ms Sugra Alibhai Vice Principal / Teacher of Maths
Ms Leanne Abbott-Jones Assistant Principal / Teacher of PE
Mr Mark Crowther-Green Assistant Principal / Teacher of Science
Ms Eva McEvoy Assistant Principal / Teacher of Maths & Computer Science
Mr David Wilson Assistant Principal /SENCO and Teacher of Humanities
PASTORAL
Mr Patrick Ball Lead Pastoral Leader/ Teacher of Humanities
Ms Jody Lapish Lead Pastoral Leader/Teacher of PE
Mr Gabriel Ayerh Pastoral Leader Year 11 / Teacher of PE
Mr Simran Athwal Pastoral Leader Year 10/ Teacher of English & Humanities
Ms Susan Skyers Pastoral Leader Year 9/ Teacher of Humanities
Ms Roxana Stylianou Pastoral Leader Year 8/ Teacher of Humanities
Mr Ade Barber Pastoral Leader Year 7/ Teacher of English
Ms Mariam Mayet Sixth Form Pastoral Leader/Teacher of Humanities
Mr Jagjeet Singh Sixth form Pastoral Leader/Teacher of Science
ENGLISH
Mr Thomas Davoll Head of English
Ms Robin Rudd Teacher of English/ 2 i/c English
Ms Heather Arrowsmith Teacher of English/KS3 Coordinator
Ms Nabeela Sabir Teacher of English/KS4 Coordinator
Ms Lisa Hostick Teacher of English/KS3 Lead
Ms Helen Atkinson Lead Teacher of Reading/Lead Practitioner in English
Ms Humaira Begum Teacher of English/Literacy Intervention
Ms Abigail Hine Teacher of English and Drama
Ms Safae Aouane Teacher of English
Ms Saleha Khatun Teacher of English
Mr Oliver Taylor Teacher of English and Politics
MATHEMATICS
Ms Geeta Gohil Acting Head of Mathematics
Mr Bertie Simpson 2ic Mathematics / KS5 Coordinator
Mr Chris Dukes Teacher of Mathematics / KS4 Coordinator
Ms Nazifah Nakedar Teacher of Mathematics/ KS3 Coordinator
Ms Farhana Akther Teacher of Mathematics/Assistant PP Ambassador
Ms Nazneen Anwar Teacher of Mathematics
Ms Magdalena Bisaccia Teacher of Mathematics
Mr Amardeep Dewal Teacher of Mathematics/ Ambassador for High Attainers
Ms Stacey Epler Teacher of Mathematics
Ms Vanessa Malik Teacher of Mathematics
SCIENCE
Mr Alex Clift-Matthews Assistant Principal/ Head of Science
Dr Ross Mounsey Lead Teacher of Biology/Acting Second in Science
Mr Dominik Golinski Lead Teacher of Physics
Ms Nasira Ahmed Lead Teacher of Chemistry
Ms Karen Clarke Teacher of Science / Lead Teacher for Enrichment Provision
Ms Leila Al-Rashed Science KS3 Co-ordinator
Mr Denis Cranwell KS5 Applied Science Co-ordinator
Ms Yasemin Isik Teacher of Science
Mr Yusuf Mohammed Teacher of Science
Ms Jagdeep Chaggar Teacher of Science
Ms Christine Asani Teacher of Science
ART & DESIGN TECHNOLOGY
Ms Beth Robson Head of ADT
Ms Phoebe Suttie Teacher of Art
Mr Daniel Holmes Teacher of Design Technology
BUSINESS
Ms Rapinder Kaur Lead Teacher of Business BTEC
DRAMA
Ms Katie Field Head of Drama
Ms Monica Watkins Teacher of Drama
ECONOMICS
Ms Selen Beled Lead Teacher of Economics/Teacher of Mathematics
HUMANITIES
Mr Bonolo Woracker Head of Humanities
Ms Prabhjot Gurm Lead Teacher of Geography/Teacher of Humanities
Ms Rebecca Priestley Lead Teacher of History/Teacher of Humanities/Pupil Premium Ambassador
Ms Sarah Hussain Teacher of Humanities/ Humanities Interventions
Ms Jacinta O'Rourke Teacher of Humanities/TLR holder
Mr Blaine Smith Teacher of Humanities
Ms Mubina Bhikha Teacher of Humanities
MODERN FOREIGN LANGUAGES
  Head of Modern Foreign Languages
Ms Mary Anne Davies Teacher of Modern Foreign Languages /2 i/c
Ms Laurie Girard Teacher of MFL/KS3 Coordinator
Mr Mourad Nady Teacher of MFL
Ms Laura Vidal Teacher of MFL
Ms Sarah Grauwin Foreign Language Assistant
MUSIC
Mr Greg Coughlin Head of Music
Mr William Morgan Teacher of Music / i/c Primary Music
Ms Sian Morten Teacher of Music / Music TLR
Ms Frances Robertson Teacher of Music/ Peri Co-ordinator
Mr David Robinson Teacher of Music
Mr Philip Chapman Teacher of Music
Mr Steven Beasley Teacher of Music
Mr Andrew McIntosh Peripatetic Music Teacher
PHYSICAL EDFUCATION
Mr David Beattie Head of PE
Mr Billy Healey Teacher of PE / i/c PE Enrichment
Ms Emma Hutson Teacher of PE / i/c Primary PE
Mr Oli Marecar Teacher of PE
POLITICS
Mr Robert Lennox Lead Teacher of Politics/ Teacher of Humanities
PSYCHOLOGY
Ms Nasreen Jeewa Lead Teacher of Psychology/Teacher of Humanities
SEND
Ms Amina Ahmed Lead Learning Assistant for Cognition & Learning
Ms Eileen Gosden Secondary Learning Assistant
Ms Mahjabeen Jalil Lead Secondary Learning Assistant
Ms Janet Moorton SEND Learning Assistant
Ms Atika Shah Secondary Learning Assistant
Ms Sylwia Sluzewska SEND & Inclusion Administrator/Lunchtime Supervisor
Ms Krishna Sonagara Secondary Learning Assistant
LEARNING SUPPORT
Mr Joshua Clarke Cover Supervisor/ Secondary Learning Assistant
Mr Andre Thomas Cover Supervisor/ Secondary Learning Assistant
Ms Sandhya Venu Cover Supervisor/ Secondary Learning Assistant
Ms Muqaddasa Chaudhry Cover Supervisor/ Secondary Learning Assistant
Mr Simon Gurm IL Support Coordinator
Ms Joy Hooi-Narimas Sixth Form Study Centre Supervisor
Ms Madalina Bere Romanian Translator/Lunchtime Supervisor
Operations
Ms Helen Chamberlain Finance and Resources Director
Ms Samantha Jones PA to the Principal
Ms Amreen Patel Secondary Academy Office Manager
Mr Aidan Rothnie Data & Exams Officer
Ms Anu Patel Sixth Form Administrator
Ms Bharti Vadher Pastoral Administrator
Ms Thais Verhasselt Student Receptionist
Ms Esther Fidlin ADT Technician
Mr Oliver Iles Catering Manager
Ms Arshpreet Bath Catering Assistant
Ms Sadia Bedar Catering Assistant
Ms Semo Benning Catering Assistant
Mr Kamel Khellas Catering Assistant
Mr Roy Gillard Kitchen Porter
Mr Darren Thackaberry-Dalladay Finance Manager
Ms Julie Lawrence Finance Assistant
Mr Adeel Hussain Recruitment and HR Administrator
Ms Learna Johnson-Clarke Librarian
Mr Connor Hanson Assistant Librarian
Mr Brian Bowry Senior Premises Manager
Mr Edward Cassidy Deputy Premises Manager i/c Primary
Mr Jordon Deady Premises Officer
Mr Leon Lewis Apprentice Premises Assistant
Ms Christie Christodoulou Lead Lunchtime Supervisor /  After Schools Club Supervisor
Ms Rubina Ahmedabadi Lunchtime Supervisor
Ms Noreen Islam Lunchtime Supervisor
Ms Sabine Jamil Secondary Lunchtime Supervisor
Ms Shaima Khanum Secondary Lunchtime Supervisor
Ms Shirin Kothia Secondary Lunchtime Supervisor
Ms Audrey Lilley Lunchtime Supervisor
Ms Nicola Macpherson Secondary Lunchtime Supervisor
Ms Helen Bradshaw Lunchtime Supervisor
Ms Shakara Choudhury Lunchtime Supervisor
Ms Farah Khan Attendance Administrator /Receptionist (Secondary)
Mr Keith Darkins Lead Science Technician
Mr Timothy Oates Science Technician
Ms Georgina May Marketing, Digital Media & Comms Manager
Mr David Short Reprographics and Digital Media Technician
Ms Priscilla Montanez After School Supervisor / Casual Lettings Assistant
Mr Ebo Aidoo-Annan Lettings Officer
Mr Manpreet Singh Evening Lettings/Premises Assistant
Mr Haroon Sultan Before/After School Supervisor/Lunchtime Supervisor/Casual Letting Assistant